Kiedy warto rekrutować pracowników z Europy Wschodniej?
Ukraińcy czy Białorusini chcą pracować w Polsce, a Polacy chętnie ich zatrudniają. Nadal istnieje spore zainteresowanie pracownikami z krajów Europy Wschodniej i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja się zmieniła. Kiedy warto zdecydować się na rekrutację obcokrajowców?
Pracownicy z Europy Wschodniej — nie tylko sezonowi i mniej wykwalifikowani
Przyjęło się uważać, że pracownicy z Ukrainy czy Białorusi podejmują się głównie prac sezonowych lub wymagających mniejszych kwalifikacji. Po części jest w tym sporo prawdy, ale obecnie coraz częściej zatrudniani są również dobrze wykwalifikowani specjaliści.
Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej pracy sezonowej. W tej dziedzinie nadal kandydaci zza wschodniej granicy są bardzo potrzebni. Największe zapotrzebowanie pod tym względem wykazuje rolnictwo, szczególnie w okresie letnim. Pracownicy sezonowi są zatrudniani także w przedsiębiorstwach, które mają tzw. okresy produkcyjne mniej lub bardziej wzmożone. Przykładowo, niektóre fabryki w okresie letnim mają chwilowy przestój, po czym przygotowują się na kilka miesięcy intensywnej pracy, kiedy potrzebują więcej rąk do pracy. Sytuacja może być też odwrotna, gdyż wszystko zależy od branży.
Pracownicy nisko wykwalifikowani również są pożądani w wielu dziedzinach przemysłu, np. w zakładach produkcyjnych czy korporacjach międzynarodowych, gdzie wykonywana jest praca na liniach produkcyjnych. Kandydaci z Ukrainy lub Białorusi są rekrutowani, a następnie zostają solidnie szkoleni na miejscu u klienta.
Z drugiej strony jednak przedsiębiorstwa coraz częściej potrzebują też pracowników z konkretnymi umiejętnościami, np. spawaczy, operatorów maszyn, wózków widłowych, stolarzy, tapicerów, budowlańców itd. Obcokrajowcy okazują się świetnymi pracownikami w przemyśle ciężkim, stoczniowym, automotive, przetwórstwie spożywczym itd.
Recepta na deficyt pracowników?
Cudzoziemcy nie wypierają z rynku pracy Polaków, lecz uzupełniają braki kadrowe, z którymi obecnie boryka się coraz więcej krajowych przedsiębiorstw. Rekrutacja pracowników z Ukrainy czy Białorusi jest sposobem na utrzymanie lub zwiększenie wydajności pracy w wielu firmach. Są również sytuacje, w których nie ma problemów kadrowych, ale pracodawca zauważa, że obcokrajowcy lepiej sprawdzają się u niego. Wielu przedsiębiorców ma dobre doświadczenia ze współpracy z Ukraińcami czy Białorusinami: są uczciwi, pracowici, chętnie biorą nadgodziny, chcą zarabiać więcej itd. Coraz częściej są to osoby zainteresowane pracą długoterminową, a nie tylko na krótki okres, więc pracodawcom opłaca się w nich inwestować, np. poprzez szkolenia.
Jak sprawnie i pewnie rekrutować pracowników z Europy Wschodniej?
Wielu przedsiębiorców widzi potencjał w pracownikach z Ukrainy czy Białorusi, jednak obawia się procedur związanych z ich zatrudnieniem. Chociaż kwestie urzędowe zostały ostatnimi czasu ułatwione, nadal trzeba dopełnić niezbędnych formalności przed rozpoczęciem współpracy z cudzoziemcem. Do tego sporym wyzwaniem okazuje się również sam proces rekrutacji. Rozwiązaniem jest outsourcing pracowniczy, zwany także leasingiem pracowniczym — w czym specjalizuje się nasza firma. Jest to forma wynajmu pracowników do wykonania konkretnych zadań w przedsiębiorstwie.
W ramach świadczonych przez nas usług zapewniamy klientom pełną obsługę, obejmującą zarówno rekrutację kandydatów do pracy, jak i przeprowadzenie wszystkich niezbędnych procesów urzędowych i kadrowych. Jest to sposób nie tylko na sprawne pozyskanie kompetentnych pracowników, ale również obniżenie kosztów ich rekrutacji.