Jak się przygotować do zatrudnienia pracownika z Ukrainy?
Problemy kadrowe stają się prawdziwą przeszkodą nie tylko w rozwoju coraz większej ilości firm, ale wręcz niekiedy uniemożliwiają utrzymanie dotychczasowej pozycji rynkowej. Kłopoty z rekrutacją osób zdecydowanych na podjęcie pracy i niestawiających nierealnych żądań płacowych dotykają coraz większej ilości branż. Są powszechne w logistyce i przemyśle, zdarzają się także w gospodarstwach rolnych czy przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności.
Wszyscy, którzy prowadzą jakikolwiek biznes, z obawą spoglądają w przyszłość, zdając sobie sprawę, że przyciąganie nowych pracowników jest bardzo trudne. Nawet oferowanie wyższych wynagrodzeń czy atrakcyjnych warunków rozliczania nadgodzin nie zapewnia dziś dostępu do kandydatów. W takiej sytuacji należy pamiętać, że wyjściem może okazać się nastawienie firmy na zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy. Choć taka możliwość istnieje od dawna, wciąż liczne jest grono pracodawców, którzy mają opory przed tym sposobem uzupełniania niedoborów kadrowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na jakich warunkach można zatrudniać pracowników zza wschodniej granicy oraz sprawdźmy, w jaki sposób będzie to najłatwiejsze do przeprowadzenia.
Jak wygląda przyjmowanie do pracy kandydatów z Ukrainy?
Obawy rodzą nie do końca oczywiste dla wszystkich warunki formalne, jakie trzeba spełnić oraz to, w jaki sposób trzeba się przygotować na przyjęcie pracowników z Ukrainy. Choć każdy przedsiębiorca ma możliwość samodzielnego szukania potencjalnych kandydatów i załatwiania spraw związanych z zatrudnieniem obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, to najrozsądniejszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej agencji pracy, która przeprowadzi cały proces rekrutacji, weźmie na siebie załatwianie spraw urzędowych, a nawet rozliczy się ze znalezionymi osobami i zajmie się prowadzeniem całej związanej z tym dokumentacji.
Często wydaje się to aż nazbyt atrakcyjne, jednak takie właśnie możliwości stwarza outsourcing pracowniczy polegający na podpisaniu umowy z agencją zatrudnienia. W zawieranej umowie zobowiązuje się ona do dostarczenia wymaganej liczby pracowników o jasno sprecyzowanych kwalifikacjach, stając się dla nich pracodawcą. Firma szukająca personelu rozlicza się na podstawie wystawianej przez agencję faktury, a osoby te nie są jej pracownikami, a przedstawicielami agencji oddelegowanymi do wypełniania określonych obowiązków. Nie trzeba martwić się więc w takiej sytuacji ani dokumentacją pracowniczą, ani przygotowywaniem list płac czy też kwestiami związanymi ze szkoleniami lub typowymi zobowiązaniami wobec osób przez siebie zatrudnionych.
Ważnym aspektem korzystania z usług agencji jest fakt, że pracodawca podpisujący z nią umowę nie musi przygotowywać się do całej operacji inaczej, niż w przypadku szukania pracowników z kraju. Można wręcz powiedzieć, że zakres koniecznych do wykonania czynności jest o wiele mniejszy. W przypadku umowy outsourcingu pracowniczego podstawowym zadaniem przedsiębiorcy szukającego personelu jest w gruncie rzeczy wyłącznie jasne określenie swoich potrzeb – niezbędne będzie wskazanie rodzaju pracy, jaka ma zostać wykonana oraz potrzebnych do niej kompetencji w zależności od stanowisk, które mają być obsadzone. Równie istotne będzie możliwie precyzyjne podanie okresu, na jaki pracownicy będą potrzebni, a także liczby osób, które mają zostać znalezione. Wszystkie pozostałe szczegóły mogą zostać ustalone już bezpośrednio z przedstawicielem agencji, który przygotuje odpowiednią ofertę.
Dlaczego warto zdecydować się na przyjęcie pracowników z Ukrainy?
Każdy, kto prowadzi działalność biznesową, musi liczyć się z twardymi realiami funkcjonowania na wolnym rynku i zdawać sobie sprawę, że jednym z najważniejszych czynników przesądzających o sukcesie jest szansa utrzymania kosztów na możliwie niskim poziomie. W przypadku zatrudniania pracowników z Ukrainy do najważniejszych czynników decydujących o takim wyborze można więc zaliczyć znacznie niższe wynagrodzenia, jakich oni oczekują. Różnice między płacami wynikają z tego, że Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mają możliwość podejmowania pracy na terenie całej Wspólnoty, często więc poziom swoich wynagrodzeń porównują nie tyle z naszymi realiami rynkowymi, ile z kwotami, jakie mają nadzieję zarobić w innych państwach Unii. Ukraińcy natomiast opierają swoje żądania płacowe na tym, co mogą zarobić we własnym kraju, a że gospodarka ich państwa jest zdecydowanie gorzej rozwinięta i boryka się z wieloma problemami, stąd satysfakcjonują ich skromniejsze stawki.
Warto jednak pamiętać, że decyzja o zatrudnieniu Ukraińców nie wiąże się z zatrudnianiem osób o niższych kwalifikacjach czy motywacji. Najczęściej jest dokładnie odwrotnie – pracownicy ze Wschodu mają bogate doświadczenie zawodowe i często dysponują poszukiwanymi u nas kompetencjami. Przy tym są mocno zdeterminowani do tego, by pracować możliwie wydajnie oraz zarobić jak najwięcej, chętnie pracując w nadgodzinach czy nie zabiegając o dodatkowe wolne dni.
Poza dobrym przygotowaniem zawodowym i umiarkowanymi wydatkami na pensje dla pracowników z Ukrainy przedsiębiorcy współpracujący z agencją mogą także liczyć na sprawne i szybkie działanie agencji pracy. Cały proces rekrutacyjny trwa krótko, nawet jeśli liczba potrzebnych osób jest nieco większa. Plusem jest także możliwość skorzystania z bogatego doświadczenia pracowników agencji i uzyskania cennych porad zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i praktycznych.
Pracodawcy szukający pracowników z Ukrainy nie powinni się też obawiać różnic kulturowych czy bariery językowej. Większość osób ze Wschodu dobrze radzi sobie z językiem polskim i jest w stanie porozumiewać się na poziomie komunikatywnym we wszystkich codziennych sprawach. Równie łatwo Ukraińcy wpasowują się w polskie realia, a występujące różnice w przyzwyczajeniach czy podejściu do wykonywania pracy są niewielkie i najczęściej działają na korzyść potencjalnego pracodawcy.