Zmieniamy klimat twojego otoczenia
Blog
Jak motywować pracowników? Poznaj pozafinansowe sposoby
Wynagrodzenie i premie pieniężne to nie jedyny sposób, aby skutecznie motywować pracowników. Chociaż kwestie finansowe są ważne, to jednak jest wiele innych możliwości, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zatrudnionych, docenić ich zaangażowanie, zachęcić do osiągania jeszcze lepszych wyników czy zatrzymać ich w firmie.
Czy znajomość języka jest potrzebna do pracy w Polsce?
Nie trzeba nikogo przekonywać, że znajomość języka polskiego zwiększa szanse obcokrajowców na znalezienie satysfakcjonującej pracy w Polsce. Jednocześnie pracownicy z Białorusi czy Ukrainy bez kompetencji językowych również mogą liczyć na zatrudnienie, chociaż niekiedy możliwości mogą być nieco bardziej ograniczone.
Braki na polskim rynku pracy. Kogo szukają pracodawcy w Polsce?
Efekty pandemii są odczuwalne w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Również na rynku pracy doprowadziły do sporych zmian. Okazuje się jednak, że podczas tzw. drugiej fali nastroje zarówno pracowników, jak i pracodawców były dość stabilne. Praca zdalna objęła tylko część zatrudnionych z niektórych branż. Wraz z luzowaniem obostrzeń i zbliżającym się sezonem letnim okazało się, że nadal jest bardzo duże zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. Gdzie najłatwiej można znaleźć zatrudnienie?
Legalizacja pobytu w UE. Jak się do tego zabrać
Obywatele spoza Unii Europejskiej muszą zalegalizować swój pobyt na terenie krajów członkowskich, w tym również Polski. Cała procedura bywa dość skomplikowana i czasochłonna, jednak tylko wtedy cudzoziemiec ma możliwość mieszkania oraz podjęcia legalnej pracy. Na pewne ułatwienia w tym zakresie mogą liczyć obywatele krajów takich jak m.in. Ukraina czy Białoruś, którzy coraz chętniej podejmują zatrudnienie w UE.
Jak zalegalizować pobyt w Polsce będąc pracownikiem ze Wschodu
Wykonywanie pracy w Polsce przez cudzoziemca musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. W innym przypadku zarówno obcokrajowiec, jak i podmiot zatrudniający go narażają się na konsekwencje prawne, w tym nie tylko karę grzywny i wydanie decyzji o zobowiązaniu do wyjazdu z kraju (pracownik), ale i odpowiedzialność wykroczeniową lub karną (pracodawca). Zatem w interesie obu stron jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności związanych zarówno z zalegalizowaniem pobytu cudzoziemca, jak i pozwoleniem na pracę.
Jak się przygotować do zatrudnienia pracownika z Ukrainy?
Problemy kadrowe stają się prawdziwą przeszkodą nie tylko w rozwoju coraz większej ilości firm, ale wręcz niekiedy uniemożliwiają utrzymanie dotychczasowej pozycji rynkowej. Kłopoty z rekrutacją osób zdecydowanych na podjęcie pracy i niestawiających nierealnych żądań płacowych dotykają coraz większej ilości branż. Są powszechne w logistyce i przemyśle, zdarzają się także w gospodarstwach rolnych czy przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności.
Kiedy warto rekrutować pracowników z Europy Wschodniej?
Ukraińcy czy Białorusini chcą pracować w Polsce, a Polacy chętnie ich zatrudniają. Nadal istnieje spore zainteresowanie pracownikami z krajów Europy Wschodniej i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja się zmieniła. Kiedy warto zdecydować się na rekrutację obcokrajowców?
Czy warto współpracować z agencją pracy zatrudniając cudzoziemców?
Znalezienie pracowników wciąż jest dużym wyzwaniem. Wielu specjalistów rynku pracy zauważa, że z roku na rok liczba wakatów wzrasta, a pula potencjalnych kandydatów stale maleje. W wielu branżach oznacza to problemy z produkcją i prowadzi do niewywiązywania się z kontraktów bądź wiąże się z utratą rentowności.
Wyszukiwanie pracowników z Ukrainy: czy może być łatwe?
Znalezienie pracowników spełniających wszystkie wymagania stawiane przez firmy, w których pojawiają się wakaty, nie zawsze jest łatwe. Liczba osób posiadających odpowiednie kompetencje i gotowych do podjęcia pracy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, a stopa bezrobocia pokazuje, że tendencja ta będzie się utrwalać.
Kiedy wojewoda może uchylić zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?
Obywatele krajów spoza obszaru UE, EOG lub Szwajcarii muszą posiadać zezwolenie na pracę, chcąc znaleźć na terenie Rzeczpospolitej Polskiej legalne zatrudnienie (poza określonymi wyjątkami). Zezwolenie na pracę wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę, miejsce zamieszkania pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca.